Veoma često se smatra da, zbog toga što su mačke izbirljive što se tiče hrane, imaju manje šanse da se otruju nego psi. Međutim, zbog njihove radoznale prirode i činjenice da će skinuti svaku supstancu sa svog krzna i progutati je, trovanje nije toliko retko.
Postoje još neki faktori koji dovedu do toga da se mačka teško razboli kada se otruje: njihova veličina, sposobnost da sakriju bolest, nedostatak enzima u jetri koji bi razbili određene supstance. Zbog svega ovoga, ukoliko se mačka otruje, manje su šanse da će se oporaviti nego pas.
Kako može da se desi trovanje?
Mačke mogu da se otruju na više načina:
- Direktan unos otrovne supstance, tako što se pojede ili proguta preko plena.
- Gutanje otrova dok čisti kontamirano krzno.
- Apsorbovanje otrova kroz kožu (pogotovo šape).
- Udisanje otrova.
Znaci trovanja kod mačke
Klinički znaci variraju i zavisiće od otrova. Mnogi otrovi uzrokuju gastrointestinalne simptome (povraćanje i dijareja), neki uzrokuju neurološke simptome (drhtanje, manjak koordinacije, napadi, razdražljivost, depresija, koma), respiratorne simptome (kašljanje, kijanje, otežano disanje), kožne simptome (upala, otok), otkazivanje jetre (žutica, povraćanje), ili otkazivanje bubrega (povećan unos vode, manjak apetita, gubitak na težini). Neki otrovi utiču na više sistema i mogu da uzrokuju kombinaciju gore navedenih simptoma.
Važno je da upamtite da, iako u većini slučajeva trovanje izaziva akutne probleme, može da dođe i do hroničnih problema koje je teže uočiti i izlečiti.
Šta da radite ukoliko se vaša mačka otruje?
Izolujte mačku (od drugih životinja; izvora trovanja).
Ukoliko joj se otrov nalazi na šapama ili krznu, sprečite mačku da se čisti.
Kontaktirajte veterinara za savet. Pokušajte da saznate kada, gde i kako se dogodilo trovanje. Ponesite izvor trovanja (pakovanje, biljku ili supstancu) kod veterinara.
Nemojte pokušati da izazovete povraćanje, osim ukoliko ne dobijete takve instrukcije od veterinara.
Ukoliko je koža ili krzno kontaminirano, okupajte mačku detaljno blagim šamponom i vodom.
Šta da radite ukoliko vaša mačka ima hemikaliju na krznu?
Samo ukoliko je kontaminacija blaga i nalazi se samo na krznu, možete da dekontaminirate mačku kod kuće. Cilj tretmana je da sprečite dalju kontaminaciju.
Skinite ogrlicu pošto i ona može da bude kontamirana. Takođe, neke ogrlice protiv buva sadrže hemikalije koje mogu da budu opasne po mačku. Da biste skinuli hemikaliju sa krzna, najbolje je da odsečete kontamirani deo, a zatim okupate mačku. Važno je da uklonite što je moguće više otrova pre kupanja, jer taj proces može da poveća apsorpciju nekih hemikalija. Dobro osušite mačku. Uljanu supstancu možete ukloniti, ukoliko je trljate čistim, toplim uljem za prženje, a zatim detaljno obrišete.
Ukoliko mislite da je mačka progutala otrov, odvedite je kod veterinara. Iako je kontaminacija na krznu, važno je da naterate mačku da pije što više vode, jer će to pomoći da se očisti od apsorbovanih otrova.
Posle izlaganje bilo kom otrovu, preporučuje se da motrite na mačku 24 sata u toploj, mirnoj sobi.
Uobičajeni otrovi
U mnogim slučajevima trovanja, otrov je nepoznat. Međutim, u kući se nalazi dosta supstanci koje potencijalno mogu da budu otrovne po mačku.
Kućni preparati
- Proizvodi za čišćenje i higijenu, kao što su varikina, kreme, dezodoransi, sredstva za dezinfekciju (pogotovo ona koja sadrže fenolin), sredstva za poliranje metala i nameštaja. Koncentrovana sredstva za pranje ili praškovi mogu da izgore šape i kožu mačke.
- Humani lekovi kao što su laksativi, aspirini, paracetamoli i antidepresivi. Mačkama se često daje paracetamol da bi im se olakšao bol, ali ovo je pogrešno i samo jedna tableta može da izazove smrt. Znaci trovanja uključuju depresiju, povraćanje, oticanje lica i šapa, crvenilo kože. Efektivan protivotrov je dostupan i mora da se uzme ubrzo posle uzimanja tablete.
- Proizvodi za motore, kao što su antifriz, tečnost za kočnice, benzin, sredstvo za pranje prozora. Antifriz često sadrži etilen glikol ili metanol koji su otrovni za mačku. Mnoge životinje vole sladak ukus antifriza, ali unos čak i najmanje količine može da izazove otkazivanje bubrega i smrti, pogotovo kod mačaka.
- Sredstva za ulepšavanje kao što je farba za kosu, lak za nokte, aceton i losion za sunčanje.
- Materijali kao što je farba za krečenje, skidač farbe, sredstvo za očuvanje drva. Oni mogu da budu otrovni ako se unesu preko krzna, čišćenjem, ili da izazovu peckanje, čireve, iritaciju kože, jastučića na šapama, usta.
Sve ove proizvode treba čuvati na sigurnom a ukoliko se prospu, odmah očistiti. Ne smete ih držati na visokom mestu, odakle mačka može da ih sruši, da se ne bi prosuli.
Nikada nemojte da dajete mački proizvode namenjene ljudima.
Da biste izbegli slučajna trovanja:
- Otrovne preparate držite van okruženja kućnog ljubimca.
- Odmah očistite mrlje, bez obzira koliko male, postarajte se da ljubimci nemaju pristup ovom delu kuće dok nije bezbedno.
- Uvek se bezbedno i odgovorno otarasite takvih materija.
Ukoliko vaš ljubimac pokaže neke od sledećih znakova, odmah ga odvedite kod veterinara:
- Povećano uriniranje
- Povećan unos vode
- Povraćanje
- Depresija
- Letargija
- Nekoordinisano, pijano ponašanje
- Napadi
- Nenormalno ubrzan srčani ritam
- Veoma brzo, površno disanje
Što pre mačka dobije tretman, bolje su šanse da preživi. Ukoliko ne dobije tretman, ona će umreti uz veliku patnju.
Pesticidi
- Insekticidi kao što su organofosfati i piretroidi.
- Sredstva protiv mekušaca (puževa) kao što su metaldehid i metiokarb. Mačke su poznate po tome da hoće da pojedu pelet protiv puževa, zato treba da se koristi likvidna formulacija.
- Fungicidi (za lečenje gljivične infekcije) kao što su tiofanat-metil i benomil.
- Sredstva protiv glodara (miševi i pacovi) su najčešći pesticidi koji uzrokuju trovanje kod mačaka, često kao posledica jedenja otrovanog plena. Ostali pesticidi su bezbedni za mačke ukoliko se koriste u preporučenim dozama, naravno mačka ne sme da bude u tretiranoj oblasti dok se sprej ne osuši.
Sve ove proizvode treba čuvati na sigurnom a ukoliko se prospu, odmah očistiti. Ne smete ih držati na visokom mestu, odakle mačka može da ih sruši, da se ne bi prosuli. Kada koristite pesticide ili herbicide u spreju, mačka mora da bude podalje dok se sprej ne osuši.
Proizvodi za tretiranje buva kod pasa
Permetrin se nalazi u mnogim proizvodima za pse koji se koriste za kontrolu buva. Do trovanja može da dođe, ukoliko se mačka tretira ovakvim proizvodom. Posledice su povećana salivacija, žeđ, visoka temperatura, drhtanje, grčenje – potreban je urgentan odlazak veterinaru.
Nikada nemojte koristiti proizvode za pse na mačkama.
Ujedi ili ubodi
U svetu postoji veliki broj životinja (insekata, gmizavaca) koje ujedaju ili bodu i koji mogu da povrede mačku. U slučajevima koji nisu trenutno fatalni, postoji tretman ili protivotrov.
Biljke
Postoji veliki broj uobičajenih biljaka, kako kućnih, tako i baštenskih, koje su otrovne i mogu da izazovu iritaciju kože. Mnoge mačke koje izlaze napolje, ne jedu otrovne biljke ali grickaju travu i drugo, kao lek za varenje. Međutim, mačke koje nemaju pristup napolju i travi, mogu da pokušaju da jedu druge biljke ili iz dosade ili zbog dlaka koje progutaju tokom čišćenja.
Radoznali mačići često probaju ukrasne biljke a zbog toga što su mali, ne treba im mnogo da bi osetili posledice. Rešenje je da nabavite biljke koje se prave konkretno za mačke. Neke biljke, kao što je difenbahija, toliko su otrovne da se preporučuje da se ne drže u kući gde ima kućnih ljubimaca ili dece.
Simptomi trovanja su povraćanje, ozbiljna dijareja, preterana iritacija kože, usta i grla, letargija, manjak apetita.
Nije problem samo cveće koje raste u saksiji, cvetovi ljiljana su veoma otrovni, ne samo lišće, već i latice i polen. Ukoliko mačka pojede manje od jednog lista, može da dođe do otkazivanja bubrega i potreban je urgentan veterinarski tretman.
Uklonite sve potencijalno otrovne biljke. Ovo je posebno bitno ukoliko je u pitanju mače ili mačka koja ne izlazi napolje.
Spisak štetnih kućnih biljaka
Amarilis, Afelandra, Ricinus, Solanum, Hrizantema, Codiaeum, Ciklame, Epipremnum aureum, Difenbahija, Alokazija, Kaladijum, Paprat, Zelenika, Hypoestes phyllostachya, Zumbul, Bršljen, Imela, Oleander, Ornitogalum, Kostriš, Ornithogallum Umbellatum, Šeflera.
Izvor: icatcare.org