"Help animals" je udruženje gradjana čija je aktivnost orijentisana prema zaštiti SVIH životnjskih vrsta, u svim okolnostima u kojima ih ljudi zloupotrebljavaju, muče, povredjuju, ubijaju. Promovišemo osnovnu ideju da su životinje pasivni pravni subjekti i stoga imaju jednako pravo na svoj jedini život kao i svaka jedinka vrste Homo sapiens unutar koje postoje aktivni i pasivni pravni subjekti.
Naš konačni cilj je društvo bez lova - ekoterorizma, bez eksperimenata na životinjama, bez ritualnih verskih klanja, bez uzgoja krznašica, bez intenzivnog i ekstenzivnog stočarstva, bez svega što je štetno i za ljude i za životinje tj. za celu Planetu Zemlju, sa promocijom ideje antispecizma - jer početak trećeg milenijuma je vreme u kojem je ljudska svest, generalno, dovoljno evoluirala da bi mogla spoznati štetnost specizma podržavana egocentrizmom jedinki sopstvene vrste.
Udruženje je osnovano 1992 godine. Od 1992 do 2000 godine Udruženje se bavilo samo zaštitom pasa. Od 2000 godine, postavljanjem Zlate Korjenić za Predsednika, u aktivnost se uključuju i mačke.
Država Srbija je 2009 godine donela najbolji Zakon o dobrobiti životinja na svetu po pitanju zaštite pasa i mačaka kojim je zabranjeno ubijanje a svim gradovima naloženo da otvore prihvatilišta za pse i mačke. Grad Beograd je od 2009 godine otvorio 5 gradskih azila za pse u kojem boravi oko 3500 pasa. Na žalost nije otvoren niti jedan azil za mačke.
Od 2000 godine Udruženje Help Animals je udomilo oko 1000 pasa. Na žalost udomljavanje mačaka je simbolično a njihov broj u azilu se, od 2000 godine, drastično uvećao. Kad je azil otvoren 2000 godine u azilu je bilo 430 pasa i 16 mačaka. Brojčano stanje 15.01.2013 je 146 pasa i 120 mačaka, plus 32 mačke smeštene u dva mini azila za koje Help Animals nabavlja hranu. To je ukupno 152 mačke.
Privatnih azila za pse u Srbiji ima nebrojeno. Uprava za veterinu Republike Srbije (tel:+381 11 3117 100, e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.) vodi evidenciju azila u Srbiji upisanih u Registar objekata za držanje životinja po Pravilniku o uslovima koje moraju da ispunjavaju prihvatlišta i pansioni za životinje. Ako biste proverili bili biste neprijatno iznenađeni koliko azili zapravo brinu o svojim mačakama. Azil "Jessica" je upisan u Registar.
Mačke su, pored nebrojeno drugih životinja, potpuno nezaštićene i od države i od gradjana. To je razlog zašto se Udruženje Help Animals odlučilo da svoju glavnu aktivnost, od 15.01.2013godine, usmeri na azil za mačke. Ne samo na azil već i na svaku vrstu borbe za prava mačaka i drugih životinja u Srbiji.
Udruženje "Help Animals" nije "niz vodu pustilo" 146 pasa koji žive u azilu "Riska". Udruženje "Help Animals" i Predsednik Udruženja lično, su u potpunosti obezbedili dalju egzistenciju pasa tako što je:
- Ugovorom o poklunu Predsednik "Help Animals" Zlata Korjenić, suvlasnik katastarske parcele br.4133/2 upisane u ZKUL 946 Borča veličine 47.60 ari, zajedno sa prizemnom kućom površine 49m2 i dve ekonomske zgrade postojeće na navedenoj parceli, poklonila Zakonskom zastupniku Udruženja "Nada za životinje - Riska" koje je preuzelu dalju brigu o psima.
- Udruženje "Help Animals" je Udruženju "Nada za životinje - Riska" ustupilo 100% donacije Zepter Internationala kao i sve donacije iz insotranstva.
Mačke su ekstremno ugrožene životinje u Srbiji. Pored samo jednog registrovanog azila za mačke, ne postoje programi koji rešavaju problem piramide razmonožavanja mačaka, ne postoji volja države da se u taj problem uključi. Edukacija gradjana je na najnižem mogućem nivou. Nemilosrdno ih ubijaju psi lutalice, gradjani ih truju , dave se u vodi tek rodjeni mačiči ili zatvaraju u najlon kese i bacaju u kontejnere. Ono što još više utiče na tragičan život mačaka u Srbiji je prisustvo nebrojeno predrasuda o ovim, u vreme faraona, svetim životinjama. Zakon o dobrobiti životinja Republike Srbije za sada nije nada za ova divna i moćna stvorenja.