Svako mače ima jedinstveni karakter, neki su stidljivi, dok su neki samouvereni. Bez obzira na njihov karakter, suočavanje sa novom teritorijom je potencijalno traumatična tranzicija za mačiće zato što napuštaju majku, braću i sestre po prvi put.
Zbog ovoga, najbolje je da izaberete sobu gde bi mače bilo prvih nekoliko nedelja da bi se postepeno prilagodilo na novo okruženje. Ova vrsta ograničenja takođe pomaže mačetu da se navikne na toalet i izbegava se rizik dešavanja „nezgoda“ po celoj kući. Pažljiva selekcija prikladne sobe treba da uključuje sledeće:
- Izbegavajte sobu sa dugačkim zavesama jer bi mačetu moglo da bude neizmerno zanimljivo da se kači na njih.
- Proverite da li se u sobi nalaze potencijalne opasnosti kao što je kamin, otrovne biljke. Imajte na umu da mačići mogu da se uvuku u veoma mali prostor.
- Sklonite sve predmete sa polica koji mogu da se slome i osigurajte vrata na ormanima.
- Osigurajte prozore.
- Stavite toalet u diskretni ugao sobe. Neka činije sa hranom i vodom budu u suprotnom ćošku sobe, dalje od toaleta.
- Ubacite kutiju prevrnutu na stranu sa ćebencetom unutra da bi mače imalo gde da se sakrije i oseća sigurno.
- Mesto predviđeno za spavanje treba da bude dalje od činija za hranu i vodu i dalje od toaleta.
- Postavite stub za grebanje.
- Obezbedite i igračke; nemojte ostavljati mače samo sa igračkama sa konopcem jer bi moglo da se povredi.
Ukoliko je mače nemirno ili dosta vremena provodi samo, kupite veliki metalni kavez. Oni se obično koriste posle operacija ali mogu da posluže i u druge svrhe. Kavez mora da bude dovoljno veliki da u njega stane krevet, činije za hranu i vodu, toalet.
Prvih nekoliko dana
Preporučuje se da, ukoliko mače dolazi iz nekog legla, donesete sa njim i neki njemu poznati predmet. Prvih 24 sata treba da budu miran period prilagođavanja, tako da, ukoliko imate decu, morate da im objasnite da mačetu sada treba mir. Soba za mače treba da bude pripremljena unapred da bi se ono mirno smestilo u nju. Stavite transporter nežno na pod i otvorite poklopac; dopustite mačetu da istraži prostor i dajte mu koliko god vremena da mu treba. Svi ti novi zvukovi, mirisi i teksture mogu da budu zbunjujući.
Ponudite mu hranu, vodu i čist toalet. Kada ih je našlo ih u sobi i istražilo, bezbedno je da napustite sobu. Nemojte da brinete ukoliko mače ne pokaže interes za hranu u ovom stadijumu. Preporučuje se da tokom početnog perioda zadržite isti posip koji je korišćen i ranije. Sve promene pravite postepeno.
Mačićima je potrebno dosta sna, više nego odraslim mačkama, ali između dremanja oni su veoma energični i aktivni. Mačići vole da se penju, ali budite u pripravnosti da im pomognete, penjanje im uvek lakše pada nego silaženje. U ovom uzrastu mačetu je potrebno dosta odmora, dopustite mu da spava. Takođe, u ovom uzrastu im nije potrebno više od 4-6 malih obroka dnevno.
Veoma je važno da upoznate svoje mače, da se zbližite sa njim i stvorite interakciju, pogotovo onda kada je aktivno. Koliko god mače izgledalo slatko, ne smete da ga budite da biste se mazili sa njim ili igrali. Ukoliko bude želelo, igrajte se s njim ali nemojte da budete uporni ukoliko izgleda nezainteresovano ili nervozno. Nemojte da pokušavate da ga izmamite ukoliko se sakrije, provodite vreme u sobi čitajući knjigu ili gledajući televiziju, umesto što forsirate vezu. Ukoliko želite da se svidite svom mačetu, provodite vreme na podu, spustite se na njegov nivo. Neka članovi porodice ulaze postepeno u sobu da se ne pravi gužva.
Prvih nekoliko dana, interakcija treba da bude inicirana od strane mačeta. Nakon prvih 48 sati, neka interakcija traje kraće ali neka bude češća.
Bitno je da od prvog dana ustanovite rutinu koje želite da se držite u budućnosti. Mnogi vlasnici smatraju da mače treba da im bude blizu noću, pogotovo kad tek stigne u kuću, ali ovo za vas može da znači nesanicu, jer oni često vole da se igraju noću. Mačke su po prirodi aktivne u svitanje i sumrak ali one veoma brzo nauče da se prilagode vlasnicima.
Mačke i deca
Na roditeljima je da nauče decu od malih nogu kako da se ponašaju prema životinjama. Mnoga deca imaju fantastičan odnos sa svojim ljubimcima ali na roditeljima je da postave pravila. Ako planirate da uzmete mače a već imate bebu, to može da bude opterećujuće. Postarajte se da u tom slučaju imate dovoljno vremena za obe strane. Roditelji moraju da budu spremni na to da će oni najverovatnije preuzeti sve obaveze oko ljubimca, iako deca često obećavaju drugačije.
Mačetu je potrebno dosta pažnje, pogotovo u ranim stadijumima, tako da cela porodica treba da se uključi. Prilikom uzimanja ljubimca, morate da obratite pažnju na njihov karakter, da li su socijalni ili ne, kako bi se snašli u porodici sa decom. Mače koje dolazi u porodicu sa decom mora da bude samouvereno, dobro socijalizovano i da ima neograničenu toleranciju. Ali imajte u vidu da čak i najtolerantnije mačke imaju svoju granicu i zato je na roditeljima da nauče decu kako da se ponašaju u prisustvu mačke.
Ukoliko imate mlađu decu, na početku im ograničite kontakt sa mačetom, da se ono ne bi osetilo maltretirano. Takođe, roditelji moraju da nauče da tumače znake koje šalje mačka i da prepoznaju kada joj je dosta. Veoma je bitno da pre dolaska mačeta u kuću ono bude tretirano za gliste i buve jer ovo može da predstavlja potencijalnu opasnost za ljude.
Kako upoznati mače sa odraslom mačkom
Nemojte da žurite sa upoznavanjem mačeta sa drugim mačkama ili psima, ovo mora da se odradi pažljivo.
U principu je lakše upoznati mače sa odraslom mačkom nego odrasle mačke jednu sa drugom. Vaša mačka već ima ustanovljenu teritoriju i upoznavanje sa mačetom možda neće dobro proći. Važno je da se mačka ne oseća kao da je pod opsadom. Kada uzimate novo mače, imajte na umu karakter vaše mačke.
Razmišljajte kao mačka u trenutku kada dovedete mače u kuću. Vaša kuća ima mirisni profil vaše mačke. Treba da pokušate da raširite i miris mačeta po kući. Redovno mazite mačku i mače istovremeno, menjajte im posteljinu, da bi se navikle na miris onog drugog.
Za početak, mače treba da bude ograničeno na jednu prostoriju. Postepeno ih upoznajte tako što ćete, na primer, staviti činiju sa omiljenom hranom vaše mačke u sobu gde je mače. Treba pustiti mačku da istraži teritoriju mačeta.
Veoma je bitno pružati pažnju mački tokom perioda tranzicije. Postojeće rutine treba da se zadrže i da se mače ne shvati kao pretnja.
Kada mače i mačka izgledaju opušteno u međusobnom društvu, možete pustiti mače i u druge prostorije ali izostavite omiljena mesta vaše mačke.
Ukoliko primetite da će upoznavanje teže pasti vašoj mački, držite mače u kavezu dok ne budete sigurni da možete da otvorite vrata od kaveza. Neka upoznavanja traju kraće i mače je odmah prihvaćeno.
Preporučuje se da, na početku, mačetu i mački bude dozvoljen kontakt samo pod nadzorom. I mačka i mače treba da imaju svoje resurse na različitim lokacijama (toalet, činije sa hranom i vodom).
Ishrana
Kada donesete mače kući, hranite ga istom hranom kojom su ga već hranili. Iznenadna promena ishrane u kombinaciji sa stresom može da dovede do stomačnih tegoba i dijareje. Ukoliko želite da mu promenite ishranu, uradite to postepeno tako što ćete mešati uobičajnu hranu sa novom. Mače treba da se hrani malim količinama ali češće. Postoji hrana koja je posebno formulisana za mačiće jer oni imaju različite nutricionističke potrebe od odraslih mačaka.
Mačićima u uzrastu od 8-12 nedelja potrebno je 4 obroka dnevno, od 3-6 meseci 3 obroka dnevno, a mačićima starijim od 6 meseci 2 obroka dnevno. Ishranu treba da prilagodite svojim navikama, kao i navikama drugih ljubimaca, ukoliko ih imate.
Nemojte da dajete mačetu kravlje mleko jer izaziva dijareju. Ukoliko želite da ga hranite mlekom, koristite ono koje je specijalno formulisano za mačiće. Dijareja koja traje duže od 24 sata, zahteva posetu veterinaru. Mačetu treba u svakom trenutku da bude dostupna voda.
Vršenje nužde
Mačići će uglavnom naučiti da koriste posip tako što će kopirati majku. Možda će samo da bude dovoljno da pokažete svom mačetu gde je toalet. Možete ga stavljati tu posle buđenja i jela ili ako primetite da mu se ide (ukoliko kija, grebe ili se grči).
Ukoliko koristite kavez, stavite toalet u njega, ili u miran ćošak sobe gde mačetu niko neće smetati. Postarajte se da toalet ne bude u blizini hrane i vode, jer će mače možda neće hteti da ga koristi u tom slučaju.
Izlaženje
Zbog potencijalnih infekcija, mače ne bi trebalo da izlazi napolje najmanje nedelju dana posle prve vakcinacije (13-14 nedelja starosti). Možete mu dopustiti da istražuje pod vašim nadzorom. Ukoliko planirate da mu dozvoljavate da slobodno šeta, obavezno ga pre toga sterilišite (sa otprilike 4 meseca), vakcinišite i naviknite na život u kući.
Napominjemo da mački napolju prete razne infekcije (FIV, FeLV, FIP...) i bolesti, preti joj opasnost od saobraćaja, drugih životinja, pa dobro razmislite pre nego što odlučite da je pustite da slobodno šeta.
Identifikacija
Veoma je važno da vaša mačka može da bude identifikovana ukoliko se izgubi ili povredi van kuće. Mikročipovanje je najbolji oblik stalne identifikacije a neki ljudi vole da njihove mačke nose i ogrlice. Pri kupovini ogrlice, postarajte se da bude odgovarajuće veličine.
Zabava
Mačići su veoma razigrani. Dajte im asortiman igračaka da biste ih zaokupirali i da bi vežbali – one ne moraju da budu skupe. Svako mače voli kartonsku kutiju. Igra je isto dobar način da se vas dvoje upoznate i da naučite da verujete jedno drugom. Obavezno mu nabavite stub za grebanje.
Većina mačaka uživa u interakciji sa svojim vlasnikom. Igranje je za mačiće, kao i za sve druge mladunce, veoma bitno za razvoj, a za odrasle mačke je prijatan deo domestikovanog života. Kako mačka stari, njeni mobilnost i energija opadaju, ali i dalje postoje igre u kojima uživaju.
Mačkama koje ne izlaze potrebno je dosta stimulacije i igre, pogotovo kad su mlade. Vlasnik svake mačke mora da se pobrine da su zadovoljene i njena psihičke potrebe, ne samo fizičke.
Neke mačke vole više da se igraju, neke manje. Na primer, ako se mačka često spontano igra sa nekim objektom, stalno je otvorena za interakciju, retko se umara, zna da bude destruktivna, ovo su sve znakovi koji nam ukazuju na to da mačka veoma voli da se igra.
Igračke za mačke treba da odgovaraju svi njenim čulima – vid, sluh, dodir, ukus, miris. Pokret je odličan stimulans i mnoge igračke su dizajnirane za aktivnu igru. Najbitnije je da otkrijete šta stimuliše vašu mačku, koja vrsta igre ili igračke.
Tipovi igre: sama sa sobom (npr. trčanje po kući), sama sa nekim predmetom, interaktivna igra sa drugim mačkama, interaktivna igra sa čovekom, igra istraživanja, traganja.
Mače treba naučiti da ne sme da se grebe i grize tokom igre. Postoje razne igračke, kao što je perce na kraju konopca sa štapom, koje čine vaše ruke bezbednim.
Četkanje
Mačku od malih nogu treba naviknuti na četkanje, pogotovo ako ima dugačko krzno. Njima je potrebna svakodnevna nega. Četkanjem uklanjate višak dlake koje mačke često same uklone i zbog toga mogu da imaju problema sa stomakom. Tokom četkanja, takođe možete bolje da obratite pažnju na zdravlje vaše mačke i da primetite razne nepravilnosti.
Izvor: icatcare.org