Ovaj tekst objašnjava četiri uobičajene vrste parazita kod mačaka i to:
- toksokare
- ankilostome
- trihurisi
- pantljičare
Ostali paraziti mogu biti: Trichinosis, Strogylodes, Whipworms, Flukes, Stomach Worms i paraziti Protozoe: Giardiasis, Toxoplasmosis, Coccidiosis, Trichomoniasis.
Paraziti mogu živeti u digestivnom (probavnom) traktu vaše mačke izazivajući anemiju, pothranjenost i oštećenje creva. Poznavanje njihovih karakteristika, načina na koji utiču na vašu mačku i načina sprečavanja njihove pojave, pomoći će vam da ih ispravno prepoznate i lečite. Za zdravlje vaše mačke neophodni su prevencija (sprečavanje) i lečenje od parazita.
Toksokare - Roundworms
Toksokare su paraziti koji se najčešće pojavljuju kod mačića i najčešći su medju parazitima koje mačke mogu dobiti. Žive u crevima inficiranih mačaka. Najveći broj mačaka biće zaražem ovim parazitima tokom svog života, pokazujući blage ili nikakve simptome. Toksokare su uobičajene u toku leta, jeseni i zime. Odrasle toksokare su svetlo smedje ili bele i dugačke su nekoliko inča /1 inč = 2.54cm/. Mogu se videti u izbljuvku i u stolici.Ako je mačka inficirana toksokarama, može gubiti težinu ili dobiti tzv. ‘trbušasti stomak’. Mačke se inficiraju ovim parazitima ako pojedu jajašca parazita iz zemljišta u okruženju ili ako pojedu parazitima zaraženog glodara. Ukoliko je gravidna mačka tokom trudnoće bila zaražena ovim parazitima, mačići mogu biti zaraženi preko majčinog mleka.
Simptomi:
Toksokare mogu izazvati povraćanje, proliv ili zatvor. U slučajevima velike preplavljenosti ovim parazitima, životinje mogu gubiti na težini i stomak im moze postati "trbušast"; krzno gubi sjaj. U najtežim slucajevima toksokare mogu izazvati blokadu creva, anemiju i opšte loše stanje.
Ankilostome - Hookworms
Ankilostome su uobičajene u letnjim mesecima. Imaju usta u obliku kuke kojima se zakače za zidove tankog creva i hrane se krvlju domaćina. Ankilostome se prenose stolicom mačke. Larve ovih parazita žive u zemljištu i probijaju kroz mačiju kožu obično na stomaku ili na šapama. Mačke ih mogu dobiti prilikom lizanja krzna, ako na telu imaju larve a prenose se i sa majke na mačiće. Ankilostome izazivaju proliv, gubitak težine, unutrašnje krvarenje a kod mačića mogu izazvati smrt.
Simptomi:
Ankilostome mogu izazvati proliv pri čemu stolica može postati tamna i ličiti na katran zato što sadrzi delimično svarenu krv, slabost i anemiju.
Trihurisi - Whipworms
Trihurisi su retki kod mačaka. One se nastane u oblogu ili zid debelog creva ili na prelazu tankog u debelo crevo, gde se hrane krvlju. Odrasli parazit ima oblik biča, sa glavom koja je tanja i repom koji je deblji. Prenosi se konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane jajašcima ovih parazita kao i kontaktom sa fecesom zaraženih životinja. Da bi se jajašce razvilo do odraslog parazita potrebno je 3 meseca. Odrasli paraziti izlegu jajašca koja se prenose u mačiji feces.
Simptomi:
Simptomi koji se kod mačke zaražene trihurisima mogu pojaviti jesu dehidratacija, gubitak težine, anemija ili krvavi proliv.Trihurisi ne izazivaju vidljive simptome sve dok preplavljenost ovim parazitima ne postane obimna.
Pantljičare - Hookworms
Pantljičare su dugi, beli,pljosnati, segmentirani paraziti dugi od 15-60cm. i kače se za zidove creva mačke svojim glavama. Sastoje se od glave i mnogobrojnih segmenata. Svaki segment ima svoje reproduktivne organe. Izgledom podsećaju na pirinač ili semenke i obično se vide blizu mačkinog čmara, u mačkinom izmetu, ili na mestu gde mačka spava. Ako je vaša mačka inficirana pantljičarom, može povraćati i imati proliv. Absorbuju hranljive materije direktno u svoja tela kroz svoju tanku kožu. Buve prenose jajašca ovih parazita, a mačke se mogu zaraziti gutanjem buva nosilaca; mogu se zaraziti i kada pojedu zaražene glodare.
Simptomi:
Segmenti /delovi/ pantljičara često se pojavljuju u stolici mačke kao male bele tačkice u obliku zrna pirinča. Osušeni segmenti pantljičara mogu se zalepiti za mačkin rektum (čmar). Kao rezultat infekcije pantljičarom mogu se javiti povraćanje i proliv.
Dijagnostikovanje i lečenje od crevnih parazita
Vaš veterinar može dijagnostikovati crevne parazite analizom uzorka stolice, te ukoliko sumnjate na zaraženost parazitima ponesite sa sobom uzorak mačkine stolice. Može biti teško odmah otkriti tačnu vrstu parazita, pa se može dogoditi da treba ispitati više uzoraka stolice. Lečenje od parazita obično podrazumeva lekove koji se uzimaju kroz usta, i može biti manje ili vise intenzivno zavisno od tipa parazita i životnog ciklusa u kome se parazit u datom trenutku nalazi. Neki paraziti, kao recimo ankilostome, mogu preživeti u zemljištu i zato se infekcija ovim parazitima teže leči nego druge pošto je rizik od ponovnog naseljavanja parazita visok. Paraziti se mogu preneti i na ljude. Rizik od infekcije parazitima možete smanjiti ili sasvim eliminisati tako što mačku nećete puštati iz stana ili kuće.
Preporučuje se da se mačići čiste od parazita kada imaju 2, 4, 6 i 8 nedelja starosti, zatim jednom mesečno do navršenog šestog meseca života.Na dalje mačku čistite od parazita svakih 4-6 meseci.
U slučaju da ste usvojili odraslu mačku čistite je od parazita 1. dan, 14. dan pa na dalje svakih 4-6 meseci.
Analiza uzorka fecesa /stolice/ treba da se radi dva puta godišnje, redovno za mačke koje izlaze napolje.
Preporuka Udruženja "Help Animals" je da za čišćenje mačaka od parazita u probavnom traktu OBAVEZNO I POUZDANO koristite sledeće lekove, koji se mogu naći na tržištu Srbije:
- Cestal Cat (Ceva-Phylaxia) tablete
- Vitaminte pasta (Virbac) za mačiće do 4 nedelje starosti
- Profender (Bayer) spot – on
- Dronatl Cat (Bayer) tablete (uskoro na tržištu)
Preporuka Udruženja "Help Animals" je da za čišćenje mačaka od spoljnih parazita koristite sledeće preparate:
- Advantage (Bayern)
- Frontline (Merial) spot-on CAT
Važna napomena: NIKADA ne koristiti Frontline proizvode namenjene psima na Vašoj mački jer su smrtonosni!
"Svi lekovi protiv parazita su otrovni, idealno bi bilo da su otrovniji za parazite nego za domaćine /mačke/. Iz ovog razloga, savetuje se da se tretiranje mačaka protiv parazita radi ISKLJUČIVO pod nadzorom veterinara."
(izvod iz "Veterinary Handbook")
Izvor: Vetinfo