Kijavica, zapušenost, curenje iz očiju i nosa… Da li se vaša mačka prehladila? Možda je u pitanju i mačiji herpes, takođe poznat kao mačiji virusni rinopneumonitis (FVR), rinotraheitis virus i mačiji herpes virus tip 1 (FHV-1). On je jedan od najčešćih uzorka gornje respiratorne infekcije kod mačaka. Mnoge mačke su izložene ovom virusu u nekom trenutku svog života.
Koji su simptomi mačijeg herpesa?
- Napadi kijavice
- Curenje iz nosa i očiju
- Konjunktivitis, čmičak (upala očnog kapka)
- Lezije u očima i oko očiju
- Očni čirevi
- Zapušenost
- Groznica
- Depresija
- Gubitak apetita
- Balavljenje
- Čkiljenje
- Letargija
Mačke koje je virus oslabio takođe mogu da dobiju sekundarne infekcije.
Kako se mačka zarazi herpesom?
Virus herpesa najčešće se širi putem sekreta iz očiju, usta ili nosa zaražene mačke. Mačke se zaraze tako što dele kadicu sa posipom, posude za hranu, vodu, sa zaraženom mačkom, kao i putem lizanja. Inficirana macna mačka može da prenese virus na mačiće. Veoma je čest u azilima, odgajivačnicama, pansionima, domaćinstvima sa više mačaka jer je prilično zarazan.
Neke zaražene mačke su samo nosioci. Iako nikad ne dobiju simptome, mogu da prenose virus na druge mačke. Stres može da bude jedan od uzročnika rasprostranjivanja virusa, uz pokazivanje blagih simptoma koji nestanu posle nekoliko dana.
Koje mačke su sklone virusu?
Mačke svih veličina, godina i rasa su sklone virusu. Međutim, na mestu gde živi više mačaka i gde je situacija stresna, gde imuni sistem lako oslabi, siimptomi virusa budu daleko ozbiljniji, takođe kod mačića, i rasa mačaka sa spljoštenim licem.
Da li mačke mogu da prenesu virus ljudima ili psima?
Ne. Ne postoji rizik da ljudi ili psi dobiju virus, kao što ni mačke ne mogu da dobiju virus čiji su nosioci ljudi.
Kako se odredi dijagnoza?
Dijagnoza može da bude izazovna i često je bazirana na kombinaciji simptoma, zdravstvenoj istoriji i laboratorijskim testiranjima.
Kako se leči mačiji herpes?
Kada se jednom inficira, većina mačaka zauvek nosi taj virus u sebi. Međutim, simptomi mogu da se izleče. Veterinari prepisuju oralne antibiotike ili antivirusne lekove koji pomažu da se simptomi ublaže, kapi ili kreme se koriste za konjunktivitis i druge iritacije oka. Lekovima, dobrom ishranom i negom, većina mačaka se uspešno oporavi.
Svaka mačka koja razvije gornju respiratornu infekciju, mora da bude pod nadzorom veterinara. Pregledom će se ustanoviti da li su joj potrebni lekovi, da li ima tempretaturu ili je dehidrirana. Ukoliko mačka samo kija, a inače se ponaša normalno, najverovatnije neće biti potreban tretman. Međutim, ukoliko počne da joj curi nos, izgubi apetit ili se pojave neki drugi simptomi, to su dokazi sekundarne bakterijske infekcije i potrebni su joj antibiotici.
Nemojte davati mački lekove dok se ne posavetujete sa veterinarom.
Kako sprečiti mačiji herpes?
Vakcinacija! Popričajte sa veterinarom o tome koje vakcine su dostupne. Vakcinacijom ćete svakako smanjiti rizik.
Ukoliko mislite da vaša mačka ima herpes, odmah je odvedite kod veterinara.
Kako sprečiti ponovno aktiviranje virusa?
S obzirom da se herpes reaktivira stresom, okruženje bez stresa je najbolja preventiva. Mačka se stresira iznenadnim promenama u rutini, promenama u okruženju, glasnim zvukovima... Da biste umanjili stres, omogućite svojoj mački čist prostor, prirodno svetlo i mesto gde može da se sakrije.
Kako pomoći zaraženoj mački da se oseća bolje?
- Često čistite oči (od curenja mogu da se stvore čvrste, neprijatne kraste).
- Ovlaživač vazduha ili vreme provedeno u naparenom kupatilu može da pomogne kod zapušenosti.
- Mirno okruženje.
- Budite sigurni da mačka redovno jede i pije vodu.
Mačke koje pokazuju simptome treba držati u karantinu, izdvojene od zdravih mačaka. Treba da imaju svoje kadice za posip, činije za hranu i vodu. S obzirom da zapušenost m
Izvor: pets.webmd.com