Rak dojki se ređe javlja kod mačaka nego kod pasa, ali kada se javi često je maligan i teško se leči. Ovaj rak je treći najčešći rak kod mačaka i pogađa jednu u 4000 mačaka. Kod pasa je ovaj procenat veći, međutim kada mačka dobije rak, on je najčešće fatalan. Postoji jaka veza između rane sterilizacije i smanjenja rizika od raka dojke kod mačaka. Ukoliko se rak uoči na vreme, lečenje je uspešnije. Ovaj članak će pomoći vlasnicima mačaka da se bolje upoznaju sa ovom bolešću.
Kod kojih mačaka se javlja rizik od dobijanja raka dojke?
Svaka odrasla ženka može da dobije rak, ali prosečne godine su između 10-14. Sijamske mačke imaju genetsku predispoziciju da dobiju rak dojke i kod njih se on javlja duplo češće nego kod ostalih rasa. Takođe nesterilisane ženke imaju veće šanse da dobiju rak dojke. Ženke koje su sterilisane posle nekoliko teranja, bez obzira da li su se parile i imale mačiće, takođe su u većem riziku nego mačke koje su sterilisane pre prvog teranja. Iako retko, rak dojke može da se javi i kod mužjaka.
Koji tipovi raka dojke postoje kod mačaka?
Istraživanja su pokazala da je 85% tumora dojke kod mačaka maligni adenokarcinom. U ostalih 15% spadaju papilomi, sarkomi i adenomi. Adenokarcinomi su veoma agresivni tumori i često metastaziraju na okolne limfne čvorove i pluća.
Koji su simptomi tumora mlečnih žlezda kod mačaka?
Tumori mlečnih žlezda su često čvrsti čvorovi koji su ili pokretni ili pričvršćeni za kožu i/ili mišiće. Oko četvrtina tumora je ulcerisana. Tumori su češći na prednjim mlečnim žlezdama. U polovini slučajeva tumori su prisutni u više od jedne žlezde. Natečenost, bol, infekcija i temperatura takođe mogu da se jave.
Kako se leči?
Lečenje obično podrazumeva hirurško otklanjanje tumora i okolnih mlečnih žlezda. Neki hirurzi preporučuju otklanjanje celog lanca mlečnih žlezda. Ovi tumori su veoma agresivni i zbog mogućnosti metastaze sa adenokarcinomom preporučuje se i agresivni tretman. Identifikacija tumora koji je otklonjen je preporučljiva, da bi se dobila celokupna slika. U kombinaciji sa hriruškim odstranjivanjem, često se koristi i hemoterapija da bi se povećale šanse za preživljavanje. Da bi se prepisala efektivna hemoterapija, potrebno je konsultovati se sa veterinarom-onkologom.
Kakve su prognoze za mačke koje su obolele od raka dojke?
Dok inicijalni tretman mačaka koje pate od ove bolesti može da bude uspešan, dugoročni ishod je neizvestan. Čak 65% hirurški odstranjenih tumora će se vratiti u roku od godinu dana. Nažalost, većina mačaka poživi do godinu dana posle inicijalne dijagnoze. Međutim, mačke koje dobiju agresivni tretman na malim tumorima koji su rano uočeni, mogu da požive 2-3 godine.
Kako se sprečava rak dojke?
Iako rak dojke kod mačaka ne može 100% da se spreči, postoji nekoliko stvari koje vlasnik može da uradi da smanji rizik. Prvi je da steriliše mačku pre nego što uđe u prvo teranje. Postoji jaka veza između rane sterilizacije i smanjenja rizika od raka dojke kod mačaka.
Druga predostrožnost je da izbegava upotrebu progesteronskih lekova. Ove vrste lekova se i dalje često koriste da leči milijarni dermatitis i neki bihevioralni problemi kod mačaka.
I na kraju, vlasnici moraju da se postaraju da njihove mačke idu na redovne kontrole kod veterinara. Takođe i vlasnik može da proverava tako što će opipavati taj predeo kod mačke. Rana detekcija i lečenje su veoma bitni da bi tretman bio uspešan.
Izvor: peteducation.com